کلید خصوصی؛ هر آنچه که باید درباره کلیدهای خصوصی بدانید ؟

اگر قصد سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال را داشته باشیم، یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهیم، یادگیری موارد امنیتی مربوط به آن است، تا بتوانیم سرمایه خود را در امن‌ترین حالت ممکن نگه‌ داریم.

در بحث امنیت‌ هم کلید خصوصی به نوعی شاهرگ اصلی است.

در دنیای ارزهای دیجیتال نیز، هرکسی بخواهد برای شما بیت کوین یا هر رمز ارز دیگری را ارسال کند، باید شماره حساب شما که به آن کلید یا آدرس عمومی می‌گویند، داشته باشد.هر گاه کسی بخواهد برای ما یکی از رمز ارزها را ارسال کند، باید کلید یا آدرس عمومی را برایش ارسال کنیم.

 دقیقا مانند زمانی که کسی می‌خواهد پولی برای ما ارسال کند و ما شماره کارت بانکی خود را برای او می‌فرستیم.

 پس کلید یا آدرس عمومی به نوعی (نه کاملا) مانند شماره کارت عابر بانک شماست که می‌توانید آن را برای هر کسی که قرار است برای شما بیت کوین ارسال کند، بفرستید، ولی برای دسترسی به دارایی‌های کیف‌پولتان، باید آدرس یا کلید خصوصی خود را بدانید.

 کلید خصوصی یک رشته متنی محرمانه و به صورت ترکیبی از حروف و اعداد است، که برای ارسال بیت کوین به کیف پول دیگر و یا خرج کردن بیت کوین ها و بطور کلی دسترسی به دارایی‌های موجود در کیف پول بکار می‌رود.

درمورد رمز ارزها هم، دسترسی به دارایی‌های موجود در کیف‌پول، بدون دانستن کلید خصوصی امکان‌پذیر نخواهد بود.

 شبکه بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، با استفاده از کلید خصوصی تشخیص می‌دهد که شما مالک دارایی‌های داخل یک کیف پول هستید.علاوه بر این،
 لازم است از کلید خصوصی خود نسخه پشتیبانی تهیه کنیم و آن را در جای امنی نگهداری کنیم، زیرا اگر موبایل یا لپ‌تاپ خود را گم کنیم و یا به هر نحوی نتوانیم به کیف‌پولمان دسترسی داشته باشیم، بدون داشتن کلید خصوصی یا عبارت بازیابی (Seed Phrase) (که مرتبط با کلید خصوصی هستند) دارایی‌هایمان قابل بازیابی نیست و برای همیشه از دستمان خواهند رفت.

 در آموزشهای بعدی طریقه استفاده از کلید خصوصی برای اثبات مالکیت حساب بیت کوین و آموزش یافتن کلیدهای خصوصی (Private Key) از روی عبارات بازیابی (Seed Phrase) را آموزش میدهیم.

Leave a Comment

to top